Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin łączy w swoich szeregach rodziny, nieważne jest czy są to rodziny pełne, czy też poszczególni ich członkowie. Pielgrzymka wyrusza dnia 5 sierpnia z Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej przy parafii Narodzenia Pańskiego, po uroczystej Eucharystii sprawowanej o godzinie 6:00.
Pielgrzymka jest wielkim wysiłkiem duchowym i fizycznym, stąd jej uczestnikami mogą być ludzie o dobrym zdrowiu i kondycji fizycznej, zdolni pokonać w ciągu dnia ponad 30 km. Motywem podjęcia pielgrzymiego trudu powinny być względy religijne i chęć rzetelnego poszukiwania Boga w otaczającej nas rzeczywistości z nadzieją i radością, w duchu modlitwy i ofiary, cierpliwości i pokuty, ze świadomością znoszenia pielgrzymich trudów i niewygód.
Jeśli czujesz potrzebę by iść za siebie i innych, by dziękować, przebłagać, wynagrodzić, by wyprosić u Boga przez Maryję potrzebne łaski, wybierz się na te wędrowne rekolekcje, aby powrócić innym – lepszym człowiekiem.
Regulamin pielgrzymki
- Zapisy na pielgrzymkę odbywają się drogą mailową oraz w Parafii Narodzenia Pańskiego przy Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Warszawie przy ul. Ostrobramskiej 72 w dniach od 01.08. do 04.08.2024 w godzinach 16:00 – 20:00. Do zapisu potrzebny jest formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej www.parafiaostrobramska.pl w zakładce „Piesza Praska pielgrzymka Rodzin” oraz w parafii Narodzenia Pańskiego w dniach zapisów. Zapis na listę pielgrzymów wiąże się z uiszczeniem u organizatorów opłaty (zgodnie z aktualnym cennikiem podanym w czerwcu br.), która pokrywa koszty uczestnictwa w pielgrzymce. Przy zapisie pielgrzymi otrzymują identyfikator, który należy nosić zawsze przy sobie na widocznym miejscu.
Zapisy na DUCHOWĄ pielgrzymkę odbywają się j.w. ale bez wyznaczonej opłaty. - Pielgrzymka jest aktem religijnym błagalnym, dziękczynnym i pokutnym. Są to „rekolekcje w drodze”, a centrum pielgrzymki to codzienna Eucharystia. Udział w Eucharystii jest zaszczytnym i najważniejszym obowiązkiem każdego pielgrzyma.
- Pielgrzym powinien być przygotowany na zmęczenie, niepogodę, upał, niewygody, skromne warunki sanitarne i dolegliwości fizyczne. Poważniejsze schorzenia należy zgłosić przy zapisach. W niektórych sytuacjach zgodę na udział w pielgrzymce powinien wyrazić lekarz. Osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia (zwłaszcza układu krążenia i neurologiczne) winny decyzję o udziale w pielgrzymce podejmować ostrożnie. Udział w pielgrzymce wymaga bardzo dobrej kondycji fizycznej.
- Zwracamy się do siebie słowami: „bracie” i „siostro” bez względu na wiek i pozycję społeczną, aby stanowić równość i tworzyć jedność.
- Pątnicy zobowiązani są iść w grupach, do których zostali zapisani. Pątników obowiązuje podporządkowanie się poleceniom organizatorów, kapłanów, kleryków, Służb Ruchu i Przemarszu, grupowych, porządkowych oraz zaleceniom Służby Medycznej.
- W czasie pielgrzymki zabrania się spożywania alkoholu, zażywania środków odurzających, palenia tytoniu, kąpieli w jeziorach, rzekach, basenach, noclegów koedukacyjnych (wyjątek stanowią małżeństwa, o ile zgodzą się na to pozostałe osoby w noclegu) oraz zachowań, które kłóciły by się z religijnym charakterem pielgrzymki.
- Pielgrzym nosi ubrania wygodne i skromne. Ramiona i dekolt powinny być zakryte, spodenki/sukienki nie krótsze niż do kolan.
- Cisza nocna obowiązuje od godziny 22:00 do pobudki.
- Uczestnicy pielgrzymki zobowiązani są do przestrzegania przepisów o ruchu drogowym (podczas pielgrzymki zajmujemy tylko jeden, skrajnie prawy pas jezdni).
- Na postojach pielgrzymi odpoczywają w miejscu wyznaczonym przez organizatorów. W miejscach postoju pielgrzymi zachowują czystość; śmieci składają do przygotowanych worków. Pątników obowiązuje rozbijanie namiotów na terenie bazy noclegowej tylko w miejscach wyznaczonych przez kwatermistrza i służby porządkowe. Należy mieć swój namiot-organizator nie gwarantuje noclegów.
- Opieka lekarska jest zapewniona przez organizatorów pielgrzymki tylko w wymiarze podstawowym. Uczestnicy pielgrzymki obowiązkowo zabierają ze sobą potrzebne leki i środki opatrunkowe: kilka bandaży zwykłych i bandaż elastyczny, plastry opatrunkowe, krople żołądkowe, spirytus salicylowy, środki wzmacniające, witaminy, leki przeciwko przeziębieniu i gorączce, kosmetyki ochronne na słońce, zasypkę itp. Koniecznie należy zabrać leki osobiste, przyjmowane systematycznie z zapasem na 11 dni. Służba zdrowia udziela pielgrzymom doraźnej pomocy bezinteresownie, lecz nie ponosi kosztów leczenia i transportu chorych. Punkt medyczny na bazie noclegowej czynny jest tylko do godziny 21:00. Koszty leków przepisanych przez lekarza pokrywa uczestnik pielgrzymki.
- Bagaż oddaje się na samochody transportowe zatrzymując przy sobie tylko te rzeczy osobiste, które będą potrzebne w drodze i w czasie odpoczynku. Bagaż złożony na samochód transportowy wydawany jest tylko w miejscach noclegowych.
- Samochody prywatne towarzyszące pielgrzymce powinny być zgłoszone przy zapisie i oznakowane w miejscu widocznym (przednia szyba). Kierowcy w miejscach postoju powinni respektować polecenia służby ruchu i służb zabezpieczenia odpoczynków. Nie stosowanie się do poleceń skutkuje wykluczeniem samochodu z pielgrzymki.
- Pielgrzym uczestniczy w pielgrzymce na własne ryzyko i odpowiedzialność.
- Organizatorzy nie gwarantują noclegu w Częstochowie, ani powrotu.
- W kwestiach nie objętych niniejszym regulaminem decydujący głos należy do dyrektora pielgrzymki.
- Interpretacja powyższego regulaminu należy do organizatorów pielgrzymki. Organizatorzy mają również prawo do zmian trasy pielgrzymki, godzin pobudki i wymarszu zgodnie z warunkami panującymi w czasie wędrówki.
ostatnia aktualizacja 03.02.2025 r.
Regulamin w formacie PDF można pobrać tutaj: [link]